Stiahnutie a inštalácia

 

Softvér PSPP je možné inštalovať a používať v prostredí rôznych operačných systémov. Postup inštalácie a odkazy na aktuálne verzie nájdete nižšie.


Postup je nasledovný:

 1. Zistenie nainštalovanej verzie operačného systému

Kliknite na Ovládací panel, potom vyberte možnosť Systém a zabezpečenie a na záver vyberte Systém. Zobrazia sa vám základné informácie o počítači. Tu zistíte či máte 32 –bitový alebo 64 –bitový operačný systém.

 1. Stiahnutie inštalačného balíka PSPP

Inštalačný balík posledných verzií softvéru PSPP pre Windows 64 aj pre 32- bitový operačný systém získate kliknutím na odkaz v nižšie uvedenej tabuľke. Odkazy a inštrukcie ku inštalácii PSPP v iných operačných systémoch (OS X, Linux) sa tiež nachádzajú v tabuľke. Bližšie informácie o stiahnutí softvéru PSPP nájdete tu.

 1. Inštalácia softvéru PSPP

Po stiahnutí stačí otvoriť stiahnutý súbor a ihneď sa zobrazí sprievodca inštaláciou. Pri inštalácii sa program opýta na umiestnenie softvéru a ponúkne vám už prednastavené uloženie v zložke súborov (Program files). Inštalačný balík softvéru PSPP je malý a po kliknutí na tlačidlo Inštalovať (Install) prebehne inštalácia do minúty.

 1. Spustenie softvéru PSPP

Po úspešnej inštalácii sa na pracovnej ploche objaví ikona softvéru a tiež aj v ponuke panelu štart. Ak ste túto možnosť odmietli pri inštalácii, potom ju nájdete v nainštalovaných programoch. Program spustíte dvojklikom na ikonu softvéru.

 

Odkazy a inštrukcie:

Operačný systém Verzia
Windows 32 bit
64 bit
macOS 10.12 Sierra, 10.11 El Capitan, 10.10 Yosemite, 10.9 Mavericks

 1. Nainštalujte Xcode, ktorý stiahnete z App Store
 2. Nainštalujte MacPorts pre príslušný macOS:
  10.9, 10.10, 10.11, 10.12
 3. Cez Terminal spustite príkaz: port install pspp-devel
  (
  alebo port install pspp, rsp. sudo port install pspp)
 4. Cez Terminal spustite príkaz: sudo psppire
10.8 Mountain Lion
10.7 Lion
10.6 Snow Leopard
Linux Fedora
Ubuntu
Debian
openSUSE
gNewSense

Spracoval František Korček
Aktualizované 31. 05. 2017